Neden Fotoğraf

Bence her insanın bir hobisi olmalı, resim çizmek, enstrüman çalmak ya da ne bileyim belki akvaryum ama onu normal işlerinin dışına çıkarabilecek, uğraşmaktan mutlu olduğu, yaparken zevk aldığı bir şey olmalı insanın.

 

Her insanın hayata bakışı hayattan beklentileri farklı olduğu gibi zevk aldığı yaparken mutlu olduğu şeyler de doğal olarak farklı. O nedenle hobisi olan insan güzel insandır deyip ben neden fotoğrafı seviyorum onu anlatayım.

 

Fotoğraf insanın doğaya, hayata, insana bakışını değiştiren bir olaydır. Fotoğrafa başladıktan sonra yıllardır geçtiğiniz sokaklarda daha önce hiç görmediğiniz şeyleri görürsünüz. Bir bahçede tarlada gezerken ne kadar değişik çiçeklerin olduğunu fark edersiniz. O küçücük çiçekler hep oradadır belki üzerine basıp geçmişsinizdir ama siz ilk kez görürsünüz. Bazen de görmediğiniz kötülükleri gösterir size fotoğrafçı. Sokakta mendil satan, soğuktan elleri yüzleri kızarmış çocuklar hep varken sokaklarda fotoğrafta gördüğünüzde bir başka acır yüreğiniz.

 

Şehirler bir başka güzeldir fotoğrafçının gözünden. Hatta bir fotoğrafçı arkadaşımın anısından alıntı “ Ya Murat kardeşim bu Karadeniz ne kadar güzel yermiş, benim kendi memleketim ama ben böyle bakmamıştım” diyen bir dostunuz akrabanız çıkar bazen. Tabi sizin baktığınız gibi göremeyenler sizin onları kandırdığınızı da düşünebilir. Çünkü gün batarken başka güzeldir şehir, gece başka, bulutlar varken başka görünür gökyüzü kar yağarken başka.

 

Bir yere gezmeye gittiğinizde mesela kız kulesi, tripotunu açmış mavi saati bekleyen bir fotoğrafçı rastladığınızda uzun zamandır görmediğiniz bir dostunuzu görmüş gibi olursunuz. Bir arkadaşlık aracıdır fotoğraf. Müdürün stajyer ile, avukatın tekstilci ile buluşma noktasıdır.

 

Anılarını saklarsınız insanların, yıllar sonra gördüğünüzde onun geçmişinden bir anıyı onunla yeniden paylaşabilirsiniz. Eğer çektiğiniz fotoğraflardan asmışsanız duvarlarınıza; bir arkadaşınız ziyaretinize geldiğinde aaa bu benim büyük halam diyebilir size. Belki de başka bir fotoğrafçı arkadaşınız da sizin büyük amcanızı çekmiştir yıllar önce.

 

Daha önceden hiç tanışmadığım ama şimdi yokluğunu düşünemediğim çok dostum var benim -tanışma sebebi fotoğraf olan. Onların gözünden görürüm bazen güzellikleri…

Paylaş: