Tüm çevrimiçi deneyimlerin yüzde 93’ünün bir arama motoruyla başladığını biliyor muydunuz?

 

İnsanlar her gün arama yapıyorlar, bu nedenle arama motorları sıralamanızı iyileştirmek için sitenizi optimize etmeniz çok önemlidir. Daha iyi bir arama motoru sıralaması, işletmenizin büyümesine ve yeni müşteriler edinmesine yardımcı olur.

 

Bu yazıda, arama motoru sıralamanızı nasıl yükselteceğinizle ilgili beş yol önereceğim. Arama motorunuzun sıralamasını yükseltmek için yardıma ihtiyacınız olursa, bir stratejistle konuşmak için bugün +90 342 232 0057 numaralı telefondan bizi arayın.

 

Başlayalım!

 

1. Bağlantı kurma(Link) önceliğini iyi ayarlamak

 

Google için en üst sıradaki faktörlerden biri olan bağlantılar(link-url), arama motoru sıralamanızı iyileştirmek için kritik öneme sahiptir.

 

Daha iyi arama motoru sıralaması söz konusu olduğunda, kötü bir üne sahip sitelerden değil; saygın ve güvenilir sitelerden bağlantılar çekmek istersiniz. En iyi web sitelerinden bağlantılar kazanmak için biraz destek gerekir.

 

İçeriğinizi bir miktar yaybilmek için web yöneticileri, yayıncıları, blogcuları ve daha pek çok kişiyle bağlantı kurmanız gerekir.

 

Profesyonel yardım zaman ve özveri gerektirir. Ancak içeriğinizin tanınması, şirketinizin bilinmesi ve arama motoru sıralaması üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Ayrıca, sitenizi ziyaret eden kişilerin işinizi keşfetmesine yardımcı olabilir.

 

2. SEO dostu içerik yazmak

 

İçerik, arama motoru sıralamalarını iyileştirmenin temelidir.

 

İçerik pazarlamanın bu kadar popüler olmasının nedeni budur, onu kullanan işletmeler için 6 kat daha fazla dönüşüm oluşturur. Bununla birlikte, gelişi güzel içerik yazamaz, yayınlayamaz ve sonuçları bekleyemezsiniz. Arama motorları ve kullanıcılar için optimize edilmiş içerik yazmanız gerekir.


Bunun anlamı:

 

Kitlenizi, alakalı konularınızı ve anahtar kelimelerinizi araştırma,

Anahtar kelimelerinizi başlık etiketlerinize, meta etiketlerinize ve içeriğinize dahil etme,

İçeriğinizi duyarlı ve hızlı bir web sitesinde yayınlama,

İçeriğinizi endüstri etkileyicilere tanıtmak

 

Çalışmalara göre, gökdelen içeriğine odaklanarak arama motoru sıralamalarınızı da artırabilirsiniz. Bu içerik, kullanıcılara eksiksiz bir rehber niteliğindedir. İlk sorularına (bir havuzu ne sıklıkta temizlemeleri gerektiği gibi) ve takip eden sorularına (hangi temizlik ürünlerini kullanacakları gibi) cevaplar.

 

1000 ila 2000 kelimelik bir içerik uzunluğu hedeflemek, arama motorundaki sıralamalarınızı da daha iyi hale getirebilir.

 

Bununla birlikte, paragraf ve cümlenin okuyucularınıza değer sunduğundan emin olun.

 

3. Duyarlı bir web sitesi oluşturun

 

Geliştirilmiş arama motoru sıralamaları, duyarlı bir web sitesi başlattıktan sonra da olabilir.

 

Duyarlı bir site, web sitenizin herhangi bir kullanıcının cihazına otomatik olarak uyum sağlamasına izin verir (Responsive web site). Sitenizi dizüstü bilgisayardan, tabletten veya akıllı telefondan izliyor olsunlar, sıfır sorunla web sitenizi okuyabilir ve gezinebilirler.

 

Yanıt veren bir web siteniz yoksa, sıralamadaki düşüş riskini göze alırsınız.

 

Google -mobil dostu olmayı- bir sıralama faktörü olarak kullanıyor. Aslında, artık siteleri (web sitenizin arama sonuçlarında görünmesine izin veren) ilk olarak mobil olması açısından tarar ve dizine ekler. Bu yüzden duyarlı tasarım, gelişmiş arama sıralamalarında çok önemlidir.

 

4. Arama sonuçlarında TO’yu(Tıklama Oranı) maksimize edin

 

Tıklama oranınızı (click-through rate:CTR) artırarak arama motoru sıralamanızı da iyileştirebilirsiniz.

 

Tıklama Oranı, web sitenizi arama sonuçlarında gören kullanıcıların yüzdesini ve siteye tıklayanları açıklar. Örneğin, sitenizi arama sonuçlarında 50 kişi görür, ancak yalnızca 25 kişi tıkladığında,% 50’lik bir “Tıklama Oranı”nız olur. Çoğu durumda, “Tıklama Oranı”nız bu miktardan düşük olacaktır.


Bununla birlikte, “Tıklama Oranı”nızı artırmak, arama sıralamanızı doğrudan etkileyebilir.

 

Çalışmalar, arama motoru sıralamaları ile “Tıklama Oranı” arasında güçlü bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni, bir arama motorunun bakış açısından, bir web sitesini diğerlerinden daha fazla tıklayan kişilerin, diğer arama sonuçlarından daha alakalı olduğunu ima etmeleridir.

 

“Tıklama Oranı”nızı  yükseltebilir (ve arama motoru sıralamanızı iyileştirebilirsiniz) birkaç yolla:

Temel anahtar kelimenizi başlık etiketinizin başına ekleyin
Çekirdek ve ilgili anahtar kelimelerinizi meta açıklamalarınıza ekleyin
Sayfanıza, nasıl yapılır veya derecelendirilir gibi şema işaretlemesini kullanın
Google Arama Konsolu’nda (Google Web Search), sayfalarınızın “Tıklama Oranı”nına erişebilir ve bunları izleyebilirsiniz.


5. SEO dostu videolar ve görüntüler kullanın

 

Çevrimiçi içeriğe gelince, insanlar bir metin duvarı istemiyorlar. Bir konuyla ilgili bilgi edinmelerine, bir kavramı görselleştirmelerine veya bir görevi tamamlamalarına yardımcı olmak için görüntülerin yanı sıra videoların da olmasını isterler. İçeriğiniz multimedya içermemesi, arama sonuçlarındaki sıralamanıza zarar verebilir.

 

SEO dostu görseller ve videolar ile arama motoru sıralamalarını iyileştirebilirsiniz.

 

Örneğin, aşağıdaki SEO gereksinimlerini karşılayan görüntüleri yükleyebilirsiniz:

 

“IMG_002” yerine “havuz temizleme-vakum” gibi optimize edilmiş bir dosya adı yazın,

“Vakumuzu satın alın” yerine “havuzdaki havuz temizleme vakumu” gibi optimize edilmiş bir alt etiket oluşturun,

Squoosh veya Kraken gibi bir araç kullanarak sıkıştırılmış görüntü boyutunu korumaya özen gösterin.


Videolarınız, aşağıdaki ipuçlarında olduğu gibi SEO standartlarına da uymalıdır:

 

  • Yapısal verileri kullanın
  • Bir video transkript ekleyin
  • Özel bir video küçük resmi ayarlayın
  • Kullanıcıları çeken ve anahtar kelimenizi içeren bir başlık ve açıklama oluşturun
Paylaş: